YORGLASS Barış Çocuk Senfoni Orkestrası’ndan Konser

45 yıldır cam işleme sektöründe faaliyet gösteren Yorglass, imkânları kısıtlı çocukları müzikle buluşturmaya devam ediyor. Çocuklara karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzik ile duyurmak amacıyla kurulan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü isimler Orkestra Şefi Gürer Aykal ve İdil Biret ile birlikte sahne aldı.

Devlet Opera ve Bale Sa­natçısı Selmin Günöz tarafından hayata geçi­rilen, Türkiye’nin cam işle­me sektöründe öncü markası Yorg­lass tarafından desteklenenİzmir’in Kadifekale, İkiçesmelik, Agora, Eş­refpasa bölgesinde sosyo-ekono­mik açıdan imkanları kısıtlı çocuk­lardan oluşan Yorglass Barış Çocuk Orkestrası, dünyaca ünlü şeflerle konser verdi. Orkestra şefi Gürer Aykal’ın yönetiminde ve ünlü piya­nist İdil Biret ile birlikte sahne alan Yorglass Barış Çocuk Orkestrası ka­tılımcılara keyifli bir gece yaşattı.

Minik yeteneklerden büyülü bir gece

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret ve Orkestra Şefi Gürer Aykal’ın bir araya geldiği Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası konserinde bir­çok önemli eser çocukların elinde hayat buldu. Yetenekleriyle ses ge­tiren fakat yeterli imkânı olmayan çocukları sanata kazandırmanın ve dünya insanı olmaları yolunda katkı sağlamanın gurur verici ol­duğunu belirten Yorglass Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülfem Yorgancılar Perçin, konser sonrası duygularını şöyle aktardı; “Projenin ilk adımları Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Selmin Günöz tarafından atıldı. Yorglass olarak biz de ana sponsor olarak destekleme kararı aldık. Bu güzel birlikteliği ve ço­cuklarımızın sanata olan bağlılığını taçlandırmak için ülkemiz adına her zaman gurur kaynağı olmuş dünyaca ünlü sanatçılarımız İdil Biret ve Gürer Aykal’ı Yorglass Barış Çocuk Orkestrası ile buluşturduk. Onlara büyülü bir gece yaşatma­nın sevincini yaşıyoruz. Barışa ve müziğin gücüne olan inancımız­la Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası için daha fazla çocuğa ulaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin en yaşlı şefi en genç orkestrasını yönetti

Konser esnasında söz alan dün­yaca ünlü Orkestra Şefi Gürer Aykal “Bugün konserimizde 1000 kişiyi ağırlıyoruz ve Türkiye’nin en yaşlı orkestra şefi olarak en genç senfoni orkestrasını yönetiyorum. Ülkemizde böyle projelerin varlığı ve bu denli destekleniyor olması bana büyük gurur veriyor. Başta projenin başlangıç lideri ve Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Ge­liştirme Derneği başkanı, değerli soprano Selmin Günöz ve ana sponsor Yorglass olmak üzere; bu­gün bizi yalnız bırakmayarak salo­nu dolduran siz değerli destekçileri kutluyorum.Vurgulamak istediğim bir diğer önemli konu da;çocukla­rını böyle bir eğitime göndererek, geleceğin aydın gençleri olması için çabalayan velilerdir.Bu eğiti­min,bugün olduğu kadar gelecek için de daha bilinçli,kimlikli,adil ve barışçıl bir yaşam biçimi yarata­cağını görecekler.Bu değerli veli­leri en içten duygularımla kutluyo­rum.”dedi.

Bir Yorum Yazın..