U Profil Camlarla Mimaride Özgün Çözümler


Doğal Aydınlatma ve Havalandırma

Çok katlı otopark inşaatı kentsel dönüşüm projesi olarak inşa edilirken şehre özel bir tasarım katması projenin öncelikli gereksinimlerindendir. Lyon’un kuzey doğusundaki ofislerin ve alışveriş merkezlerinin yükseldiği yeni bölgenin modern mimarisi ile parelel ve bütün olacak bir tasarım amaçlanmıştır. Binanın komple cephe kaplaması ile doğal aydınlatmave havalandırma sağlanarak enerji gereksinimleri doğal gün ışığı ile düşürülmesi projenin temel objektifi olmuştur. Yedi katlı ve 470 araç kapasiteli projenin aydınlatma ve havalandırma gereksinimleri Pilkington Profilit TM u- profil cam kullanılarak karşılanmıştır.

Yüklenici: SYTRAL, LYON (F)

Mimar: Clement Vergely architectes, Lyon (F) Havalandırma ve aydınlatma için 3,000 m2 (yaklşık) Pilkington Profilit™ K25/60/7 telli, boşluklar ile tek cam uygulanmıştır

Fotoğraf: Studio Erick Saillet

Doğal havalandırma: Dikey ve boşluklu olarak uygulanmış olan Pilkington Profilit™ katlı otoparkın yapısal karakteristiğine uygun olacak şekilde uygulanmıştır.

Aynı cephede farklı ürünlerin değişik formlarda kullanılması ile farklı görselikler yakalandı.

Güzel sanatlar müzesi için endüstrinin sadeliği

Museum of Contemporary Art, Sindelfingen Show Works, Almanya

Sindelfingen Show Works müzesi üç bölümden oluşan bir binadır, bazı bölümleri sıfırdan inşa edilmişken diğer bölümleri ise bölgenin endüstriyel yapısı göz önünde bulundurularak fabrikayı andıracak tasarımlarla yeniden düzenlenmiştir. High-bay depo binası komple yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Mimar modern bir hangardan esinlenerek yüksek tavanlı geniş ve açık alanlı bir bina tasarlamış. Bölgenin sanayi bölgesi olmasına paralel olarak çelik yapı ile 6.500 m2’lik bir sergi salonu yaratılmıştır. Tasarımda gereksinimlerini karşıla­yabilmek için Pilkington Profilit™ havalandır­malı, temperli, tek cam sistemi tercih edildi. Alçak olan yeni bina uygulanan özel Pilkington Profilit™ sistemi ve gizli aydınlatma­lar ile geceleri kendini gösteren tasarım sahibi modern bir bina olarak ön plana çıkartıldı.

Yüklenici:

Bitzer Kühlmaschinenbau GmbH, Sindelfingen (D)

Mimar:

BFK + Partner, Freie Architekten BDA, Stuttgart (D)

Uygulama:

Glaszentrum Schweikert GmbH

Pilkington Profilit™ cam sistemi:

Yaklaşık. 2,000 m2 Pilkington Pro­filit™  K32/60/7, havalandırma boşluklı ve aydınlatmalı tek cam uygulandı,

Fotoğraf:

Archigraphie Stefan Vogt, Stuttgart (D)

Bir Yorum Yazın..