Şişecam Topluluğu Doğal Soda Üretimi İçin Ciner Grubu ile ABD’de Ortak Yatırım Yapacak

Cam sanayinin yanı sıra sentetik soda üretiminde de dünyanın önde gelen oyuncuları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, doğal soda üretiminde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Ciner Grubu ile birlikte ABD’de yeni bir yatırım gerçeklestirecek. Bu kapsamda Şişecam Kimyasallar bünyesinde faaliyet gösteren Soda Sanayii A.S. ABD’de doğal soda üretimine yönelik olarak Ciner Grubu ile esit üretim ortaklıgı sözlesmesi imzaladı.

Camın tüm temel alanları ile soda ve krom bilesiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Sisecam Toplulugu, dogal soda üretiminde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Ciner Grubu ile birlikte ABD’de yeni bir yatırımı hayata geçirecek. Söz konusu yatırım için Sisecam Kimyasallar bünyesinde faaliyet gösteren Soda Sanayii A.S. ABD’de dogal soda üretimine yönelik olarak Ciner Grubu ile eşit üretim ortaklıgı sözlesmesi imzaladı. Sisecam Toplulugu bugün Mersin Soda Fabrikası’ndan 1,4 milyon ton, Bosna Hersek’te bulunan Sisecam Soda Lukavac tesisinden 585 bin ton ve dünyanın en büyük sentetik soda üreticisi Solvay ile yüzde 25 üretim ortaklıgı bulunan Bulgaristan’daki Solvay Sodi Fabrikası’ndan saglanan 375 bin ton olmak üzere toplam yıllık 2,4 milyon ton sentetik soda külü üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ilk üç, dünyanın ise ilk yedi sentetik üreticisi arasında yer almaktadır. Sisecam Toplulugu’nun ABD’deki yeni yatırım için üretim ortaklığı sözlesmesi imzaladıgı Ciner Grubu ise Türkiye’de çözelti madenciliği ile Kazan’da 2,7 milyon ton, Eti Soda’da 1,8 milyon ton ve ABD’de ise konvansiyonel madencilik ile 2,5 milyon ton olmak üzere toplam yıllık 7 milyon ton dogal soda üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük dogal soda üreticisi konumundadır. Sisecam Toplulugu Yönetim Kurulu Baskan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, söz konusu yatırıma iliskin olarak yaptığı açıklamada, “düzcam”, “cam ev esyası”, “cam ambalaj” ve “kimyasallar” olmak üzere dört ana is kolunda üç kıtada 13 ülkede üretim faaliyeti gösterdiklerini belirterek, sunları kaydetti: “Küresel stratejik hede_erimize ulaşmak üzere organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme fırsatlarını da degerlendirmekte olduğumuz özellikle son yıllarda mevcut

is kollarımızda gerçekleştirdiğimiz çesitli yatırımlarla da görülmektedir. Sürdürülebilir büyüme ve yüksek performansa dayalı yatırım politikalarımız dogrultusunda sirket satın alma, ortak girisim ve diger is birligi olanaklarını içeren ve sirketimize deger yaratacak potansiyel tüm fırsatları değerlendirmeye yönelik çalışmalarımızın sonucunda; dogal soda üretimi konusunda önemli bir bilgi birikimi ve küresel anlamda en büyük dogal soda üretim kapasitesine sahip olan Ciner Grubu ile ABD’nin Wyoming eyaletinin Green River bölgesinde ortak üretim için yeni bir yatırım yapma kararı aldık. Böylece 40 yıla yakın bir süredir küresel pazardaki sentetik soda satışımızın getirdigi tecrübe ile dünya soda pazarındaki yüzde 3,4 ve sodyum bikarbonat pazarındaki yüzde 6,5 olan paylarımızın artmasını hedefliyoruz. Ayrıca yogun rekabetin söz konusu oldugu soda piyasasında düsük maliyetli dogal sodaya erişim rekabet avantajı yaratırken, küresel soda pazarındaki gücünü daha da pekistirecek olan Sisecam Toplulugu’na _nansal açıdan pozitif katkı saglayacaktır. Aynı üretim ortaklıgı yapısını yıllardır

Bulgaristan’da sentetik soda üretiminde dünyanın en önde gelen sirketi Solvay ile basarılı bir sekilde uyguluyoruz.” “Soda külü alanında dünyanın en büyük bes oyuncusundan biri konumuna ulasacagız” Söz konusu yeni yatırımın düşük maliyetli çözelti madenciligi yönteminin en gelismis tekniklerinden birini kullanarak yapılacak doğal soda üretimi imkanı sunacagına dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Kırman, söyle konustu: “Asya ve Amerika gibi pazarlarda varlığımızı güçlendirerek küresel Pazar payımızı arttırmada önemli rol oynayacağını düsündügümüz bu dogal soda yatırımının faaliyet ve yatırım için gerekli izin ve lisansların alınmasının zamanlamasına bağlı olarak 2024 yılında tamamlanmasını takiben üretime geçmesini öngörüyoruz. Yıllık 2,5 milyon ton dogal soda ve 200 bin ton sodyum bikarbonat üretim kapasiteli buyatırımın yüzde 80’inin uzun vadeli proje lansmanı kredisi, bakiyeninise konacak esit miktarda sermaye ile nanse edilmesini planlamaktayız.

Yapılacak bu yatırımın hayata geçmesi sonrasında, soda külü alanında dünyanın en büyük bes oyuncusundan biri konumuna ulaşacağız ve ilk üçte yer alma hedefimize dogru önemli bir adım daha atmıs olacagız.”

Bir Yorum Yazın..