Sektörümüz ve Fuarlarımızın Arasındaki Güvene Dayalı İlişki Hem Bizi Hem de Katılımcılarımızı Yukarı Taşıyor

Fuarlarımız Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nin 12 salonunda, 700’e yakın firma ve firma temsilciliğinin iştiraki ile 6-9 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

Tüyap Genel Müdür Yardımcısı Fatih Özmert ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Avrasya Pencere, Kapı ve Cam 2018 Fuarları’nın genel görünümü nasıl olacak?

Fuarlarımız Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nin 12 salonunda, 700’e yakın firma ve firma temsilciliğinin iştiraki ile 6-9 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Fuarların ve ürün gruplarının yerleşimini özetlemek gerekirse; 2012 yılında temellerini atmış olduğumuz Alüminyum Profil, Cephe Sistemleri ve Aksesuarları Özel Bölümü bu yıl da 14. Salon’da yer alırken; 2, 3, 8, 9 ve10 no’lu salonlarımızda ağırlıklı olarak pencere, PVC profil, pencere sistemleri, aksesuarları firmaları yer alacak. 7. salonda geçmiş yıllarda olduğu gibi profil üretim ve işleme makineleri üretici ve distribütörleri bulunuyor. Avrasya Kapı Fuarı 4, 5 ve 6 numaralı salonda ziyaretçilerini ağırlarken, 11 ve 12 numaralı salonlarda ise cam ürünleri, uygulamaları ve üretim – işleme makineleri firmaları yer alacak. Alanında lider konumdaki firmalarının yer aldığı fuarlarımız önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da başta Avrasya Coğrafyası olmak üzere dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerine ev sahipliği yapacaktır. 2018 yılında 109 ülkeden 70.909 ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuarlarımızın bu yıl 100’ün üzerinde ülkeden 75.000’den fazla ziyaretçiyi çekeceğini öngörüyoruz.

Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarı’nda bu yıl katılımcı ve ziyaretçileri hangi yenilikler bekliyor?

Tüyap bünyesinde faaliyete geçirilen B2B Matchmaking Sistemi ile e-davetiye alan ziyaretçilerimize ilgilendikleri ürün gruplarını sergileyen katılımcıları görebilecek ve bu katılımcılara dijital ortamda randevu talebi gönderebilecek. Bu sayede hem ziyaretçilerimiz fuarda geçirdikleri süreyi maksimum verimlilikle kullanabilecek hem de katılımcılarımız hedefledikleri ziyaretçilere daha Fuarlarımız Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nin 12 salonunda, 700’e yakın firma ve firma temsilciliğinin iştiraki ile 6-9 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Kolay şekilde erişebilecek. Ayrıca iki yıldan beri faaliyette olan MyTüyap mobil uygulaması ilede ziyaretçilerimiz cep telefonları üzerinden e-davetiye alabilecek, katılımcı listesini görebilecek ve etkinlikleri takip edebilecek, alan İçi navigasyon uygulaması ile fuar alanında gitmek istediği noktaya kolayca ulaşabilecek.

Bu fuar organizasyonlarının sektöre katkıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fuar ve sektör arasında karşılıklı birbirini besleyen bir ilişki var. Pencere, kapı ve cam sektörlerimizin uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek ürün kalitesine ve üretim kapasitesine sahip olduğu ortada. Sektörümüzün gücü fuarlara yurt dışından gelecek ziyaretçi sayısını da olumlu yönde etkiliyor. Aynı şekilde bizler de doğru fuar kurgusu ve etkin pazarlama stratejimiz sayesinde sektörün dış pazarlardaki bilinirliğinin artmasına katkı sağlıyoruz. İstatistikler de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bir önceki yıla göre ziyaretçi uluslararası ziyaretçi sayısındaki %32’lik bir artış bunu doğrular nitelikte. Bu veriler fuarın uluslararası anlamda her geçen yıl daha prestijli ve etkin konuma geldiğini ve katılımcılarımıza yeni pazarlara erişim sağlayabilme açısından daha da geliştiğini kanıtlıyor. Buna dayanarak söyleyebilirim ki; sektör ve fuar arasındaki karşılıklı fayda ve güvene dayalı ilişki hem bizleri alanımızdaki fuarlar arasında her geçen yıl daha yukarı taşıyor, hem de sektörün uluslararası rekabet gücüne olumlu katkıda bulunuyor.

Fuar organizasyonlarına yönelik yurt içi ve yurt dışında yaptığınız tanıtım faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Fuarlarımızın tanıtımı adına proje ekibimiz ve Tüyap Yurt Dışı Ofisleri potansiyel ziyaretçilere ulaşmak adına yurt içi ve yurt dışındaki ilgili fuarlarda yer almaya ve sektör ile alakalı dernek, sivil toplum kuruluşları ile temas kurmaya devam ediyor. Ayrıca, Yurt içinde ve yurt dışındaki sektörel yayınlara ilanlar veriliyor ve dijital pazarlama araçları aracılığıyla da Türkiye ve Dünya genelinde nitelikli sektör profesyonellerine ulaşmak amacıyla çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Her geçen yıl fuarın erişim alanını arttırarak daha çok ülkeden, daha fazla pazardan ziyaretçi çekebilmeyi hedef edinmiş durumdayız. Fuar bitiminde bu çalışmalarımızın meyvelerini alacağımızı düşünüyoruz.

Yurt dışındaki benzer sektör fuarları ile karşılaştırıldığında Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarları sizce nasıl bir konuma sahip?

Fuarımızı alternatif organizasyonlardan farklılaştıran, hatta eşsiz bir konuma taşıyan en önemli özellik, Konsept olarak farklı ancak, birbirini tamamlayan üç fuarın aynı çatı altında toplanıyor olması. Benzer kurguya sahip fuarlar olsa da pencere, kapı ve cam sektörlerinin kendilerine ait ayrı fuarlarını bir arada, aynı tarihte ziyaretçiler ile buluşturan başka bir organizasyonbulunmamakta. Farklı birer marka oluşları ve kendilerine özel salonları ile ayrılan ancak aynı tarihte tek çatı altında yer alan fuarların ortaklığı etkinliğin başarısına büyük katkı sağlıyor.

Son olarak sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Bir kez daha fuar katılımcılarımıza, değerli sektör derneklerimize ve fuara ilgi gösteren ziyaretçilerimize fuarlarımıza verdikleri destekten ötürü teşekkür etmek istiyorum. Bu yıl da sektör paydaşlarının fuarımıza olan güvenini boşa çıkarmayarak, tüm katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz açısından son derece verimli bir organizasyon gerçekleştireceğimize olan inancımın tam olduğunu belirterek tekrar tüm katılımcı ve ziyaretçilerimize başarılı ve bol kazançlı bir fuar diliyorum.

Bir Yorum Yazın..