LOW-E’NİZ KAÇ GÜMÜŞLÜ OLSUN?

Şener UNGAN – Cam Doktoru – asungan@gmail.com – GSM: 0530 4358869

Lowe cam, konfor derken bir de bunların temperlileri çıktı başımıza. Temperlenebilir lowelere yeni alışıyorduk çift gümüşlü – üç gümüşlü loweler söylenmeye başladı. Sanki çeyiz hazırlığı için gümüş bakıyoruz. Sade gümüşlü lowe’lerimiz varken, double silver (çift gümüş) yetmedi bir de zengin göstersin diye triple silver (üç gümüş) kaplamaları hayatımıza sokmanın ne alemi vardı?

Kaplamalarda gümüşün ne anlamı var?

Hepsi mimarlar yüzünden! Neymiş efendim, daha fazla ışık aydınlatsın binamızı, bu arada güneş daha az ısıtsın evimizi. Ama ısı kontrol da süper olsun aynı zamanda. Her şey dahil tatil köyü gibi …

İşte bu mimari talep yumuşak kaplamalı, yüksek seçici (high selective) solar low-e kaplamaları soktu hayatımıza. Solar low-e camlar binalarımıza yeterince ışık girmesine ve güneşin daha az ısıtmasına izin veren özel kaplamalı camlardır.

Sahip oldukları gümüş katmanları arttıkça, güneş enerjisini yansıtma becerileri artar ancak ışığın girmesine izin vermeye devam ederler. Yani solar faktör (namı diğer gölgeleme katsayısı) azalırken, ışık geçirgenliklerinde fazla azalma olmaz. Ancak U değeri (yani ısı yalıtım değeri) aynı kalır. Zira uzun kızılötesi ışınlara karşı davranışları hepsinin hemen hemen aynıdır.

Üç gümüşlü kaplamalı bir low-E camın kırık görüntüsünün 5000x büyütülmüş ve kaplama katmanlarının 50.000X kat büyütülmüş resimleri

Farklı gümüş katmanlarına sahip camların davranışları ile ilgili olarak aşağıdaki grafik, düzgün okuyabilirsek her şeyi özetliyor. Önce ben özetleyeyim,

UV: Grafikte UV kısmını camların fazla geçirmemesini bekleriz. Zira renk soldurucu etkisi vardır.

LT: Görünür Işık (Visible Light) kısmını camların olabildiğince fazla geçirmesi lazım. (Böylece bina içi aydınlık olur.) Bu özellik Işık Geçirgenliği Yüzdesi (LT) olarak adlandırılır. Ne kadar çoksa o kadar fazla ışık giriyor demektir.

SF: Yakın Kızılötesi (Near Infra-Red) kısmını camların olabildiğince az geçirmesi lazım. (Böylece güneş binamızı ısıtamaz). Bu özellik Solar Faktör (SF) olarak adlandırılır. Ne kadar düşükse o kadar az güneş ısısı giriyor demektir.

U: Kızılötesi (Infra-Red) kısmını camların hiç geçirmemesi lazım. (Böylece binada ısı kayıpları olmaz). Bu özellik U değeri olarak adlandırılır. Ne kadar düşükse binamızda o kadar az ısı kaybı oluyor demektir.

• Grafikte MOR renkli grafik teorik ideal cama ait sadece görünür ışığı geçiriyor, UV ve IR için geçirgenlik %0. Teknoloji bu ideal cama doğru ilerliyor. Bakalım ne kadar yaklaşabilecek.

• MAVİ renkli grafik Üçlü Gümüş Kaplamalı Low-E Camlara bir örnek (Triple Silver Low-E)

• KIRMIZI renkli grafik Çift Gümüş Kaplamalı Low-E Camlara bir örnek (Double Silver Low-E)

• YEŞİL renkli grafik kaplamasız ultra clear cam

Bu yazının özeti: Camınız çift gümüşlü veya üç gümüşlü olsun farketmez, U değeri değişmez! Yani ısı kontrol becerisi aynıdır.

Aradaki fark; Gümüş kat sayısı arttıkça güneş ısısının girmesini engellerken, daha fazla gün ışığı geçişine izin vermesidir.

Gümüş kat sayısı arttıkça SELEKTİVİTE (ışık geçirgenliğinin solar faktöre oranı) artar. Bol gümüşlü günler dilerim.

Bir Yorum Yazın..