İş Yok, Piyasa Kötü! Peki Ne Yapmalı?

Şener UNGAN – Cam Doktoru – asungan@gmail.com – GSM: 0530 4358869

Sevgili meslektaşlarım,

Sektörümüz pek hareketli bir dönem yaşamıyor.

Kısa zamanda büyük bir canlanma beklenmediğine göre ve bu dönemi güzel günlere hazırlık yaparak ge­çirmek lazım.

Göz atmanız gereken 3 önemli madde var; Çalışan­lar, Kalite, Bakım

ÇALIŞANLAR

Çalışanlarınıza eğitim, motivasyon, aidiyet duygu­su artırıcı aktiviteler için mükemmel fırsat. Eğitim için dışarıdan destek alabilirsiniz ama para harcama­dan da yapabileceğiniz çok şey var. Mutlaka bilgili, tecrübeli çekirdek kadronuz vardır. Onlardan daha acemi elemanlarınızı yetiştirmeleri için faydalanın.Bir İÇ EĞİTİM Planı hazırlayın ve uygulayın.

“Eğitirsem ve başka firmaya giderse ne yaparım?” demeyin.

“Eğitmezsem ve hiç gitmezse ben ne yaparım?” de­yin.

KALİTE

Üretim ve siparişlerin sıkışıklığından fırsat bulamadığı­nız çalışmalara odaklanın. Sistemin tıkanık noktaları­na bakın. Kalite ekibinizin eksiklerine bakın. Labora­tuvarlarınızı elden geçirin. Üretim ekibinize camı nasıl kontrol edeceğini ve sorunları nasıl çözmesi gerektiği­ni tekrar tekrar anlatın.

CE, TSE, ISO 9001, TS EN 14001, TS EN 18001 gibi henüz tamamlanamamış sertifikaları almanız için en uygun zaman.

BAKIM

Periyodik BAKIM PLANLARINIZI gözden geçirin, yoksa oluşturun ve uygulamaya başlayın. Bu dönem alışkanlık kazanma dönemi olsun ki sonra­sında devam ettirebilesiniz. Operatörlerinizi günlük bakım çalışmalarına ortak edin. Yapabilecekleri çok şey var. Temper soğutma altında biriken kırıkların en geç haftada bir temizlen­mesi, dik rodaj paletlerinin sık sık temizlenip kaplamalı camlarda iz bırakmalarının engellenmesi, yıkama makinelerinde fırça ve nozül kontrollerinin her vardi­ya yapılması, belli yağlama noktalarının yağlanması, bazı küçük parçaların değişimi gibi örnekleri çoğal­tabiliriz.

Dövizdeki hareketlilik ve iç piyasadaki daralmalar tüm üreticilerimizi ihracat hevesi ile dolduruyor ancak dünyaya açılmak için sadece müşteri bulmak yeterli olmuyor. Kalitenizde, servisinizde, termin uyumunuzda ve müşterinize çözüm ortağı olma becerinizde sürekli­lik sağlamak için önce kendi işletmemizde yapmamız gereken çok şey var. Bu dönemi bunun için değer­lendirelim. Yol haritası çizmekte zorlanan meslektaşlarım olursa seve seve destek olurum.

Bol kazançlı günler dilerim.

Bir Yorum Yazın..