Cam Endüstrisindeki Değişimin Adı, Bottero

Son yıllarda cam endüstrisi global bir dönüşüm geçirmiştir. Günümüzde cam pazarı piyasadan gelen çok daha değişken taleplerle karşı karşıya kalmaktadır: Ölçülerin ve sipariş miktarlarının tahmin edilmesi zorlaşmıştır ve teslimat süreleri gittikçe kısalmaktadır. Cam üreticilerin karşılaştıkları yeni güçlükler; değişime ayak uydurmak, verimliliği artırmak ve rekabetç kalabilmektir. Bu müşterileri yeni ekipmanlara yatırım yapmaya sevk ederken daha da önemlisi üretici firmaların kendi işyeri organizasyonlarını daha basit ve özellikli hale getirmesini kapsamaktadır. Bottero S.P.A. bu zorlu hedeflere iki ana konseptle cevap vermektedir:

• Entegre sistemler

• Bottero 4.0.

Bottero, 60 yıldan uzun bir süredir düz cam endüstrisinde float ve lamine cam teknolojilerinde lider konumdadır. Float, desenli, solar, kaplamalı camlar için dünya çapında 200’den fazla cam üretim ekipmanı ve 20.000’den fazla işleme makinesiyle Bottero, küçük, orta boy ve büyük cam üreticileri için “vazgeçilmez” bir ortaktır. Bottero’nun ürün yelpazesi bugün piyasada mevcut en geniş ve en derin ürün yelpazesidir. Bir cam fabrikası ne kadar çok üretim yapıyorsa, o kadar iyi bir üretim akışına ihtiyaç duyar. Günümüzde müşteriler tek cam plakaların elle taşınmasından cam taşıma riskini en aza indirmeye ve depoda alanlarının kullanımını en üst düzeye çıkarmaya kadar birçok konuda esnek ve özel çözümler talep etmektedir. Bottero, 20 yıldan fazla bir süredir cam depolama ve taşıma için farklı sistemler üretmektedir.

• Normal ebatlardan ekstra Jumbo boyutlarına kadar otomatik ve yarı otomatik hareketli sehpalar

• Cam sehpalarını kesim hatlarına beslemek için Shuttle sistemleri

• Kesme hatlarına tam otomatik besleme ve cam plaka gönderme için otomatik vinç sistemleri

• Kesim sonrası kalan plakaları işlemek için otomatik kompakt sistemler

Bu sistemlerin her biri, müşterinin fabrika alanına mükemmel bir şekilde uyması, tüm üretim ihtiyaçlarını karşılaması ve camlar için en yaygın MES/ERP sistemleriyle kullanılabilmesi için büyük ölçüde özelleştirilebilir. Bottero’nun her bir çözümü, herhangi bir kurulum için, en iyi geri dönüş getirisini garanti etmek amacıyla verimlilik, cam akışı ve diğer ana özellikler için ayrıntılı olarak analiz edilerek müşteriyle birlikte tasarlanır. Dünyanın her yerindeki cam taşıma ve kesme fabrikalarında çalışmakta olan Bottero ekipmanları, cam sehpalarının fabrikaya girmesinden camın ikinci işleme bırakılmasına kadar denetleme yazılımı tarafından izlenir, gelişmiş etiketleme veya lazer baskı sistemleri tarafından tanımlanır ve gerçek zamanlı sürekli güncelleme için MRP yazılımına bağlanır. Daha az manuel işlem ve daha fazla otomasyon sayesinde, dünyadaki birçok müşterimizin Bottero çözümleriyle endüstri 4.0 seviyesine ulaşmasını sağlamıştır. 2018 yılında Bottero, Güney Avrupa’daki en büyük iç mekanlar ve duş kabinleri bağımsız cam üreticilerinden birinin gururlu iş ortağı olmuştur. Şirketin karşılaştığı zor görev, fabrikanın tamamını 6 saniyede bir cam üretebilecek şekilde otomatize etmekti!

Önerdiği yaratıcı ve yenilikçi çözüm sayesinde ekipman konusunda iş ortağı olarak Bottero seçildi. 6 x 3,3 m büyüklüğündeki Jumbo plakalardan oluşan cam paketleri genellikle özel cam taşıma dorseleriyle gelir ve bunlar 1.200 tondan fazla kapasiteli 100 pozisyonlu 800 metrekarelik bir alanı kapsayan 695-CAA Jumbo boy Bottero otomatik tepe vinç sistemiyle otomatik olarak plaka plaka boşaltılır. Sistem 24/6 çalışır ve her 4 dakikada bir plaka kesim masasına iletilir. Optimizasyon dosyası fabrikanın MES sistemi tarafından kesim hattına otomatik olarak gönderilir ve çevrim otomatik olarak başlatılır. Koparma sistemi, 200×200 mm’ye kadar küçük parçalar oluşturmak üzere X, Y ve Z plakalarını otomatik olarak kırıp, koparmak için tasarlanmıştır. Fabrikanın yerleşimine bağlı olarak, X ve Y koparma döner bir masaya bağlanır ve kompakt bir seri çözüm oluşturur. Koparmadan sonra parçalar otomatik olarak boşaltma alanına aktarılır.

Burada 2 adet 6 eksenli robot camları alır ve sonraki işlem için sehpalara yükler.  Her robotun önündeki 3 adet dö­ner platform sayesinde farklı seh­palar için toplamda 6 hedef bu­lunur. Bu çözümle, üç vardiyada orta­lama 600 adet/saat kapasiteyle günde 15.000 m2 (veya 38 ton) işlenmektedir. Sistemin tamamı insansız çalışır ve endüstri 4.0’ın en zorlu gereklilikle­rini karşılar. Endüstri 4.0 günümüzde her en­düstri sektöründe kullanılan yaygın bir terimdir. Cam endüstrisinde Bottero bu konsepti Bottero I4.0 made easy olarak yorumlamaktadır. Bottero, 60 yıldan fazla bir süredir cam taşıma, işleme ve düzenle­me gereksinimleri için çözümler sunmaktadır.

Endüstri 4.0 yıllarında daha fazla otomasyonlu, entegre ve yalın bir üretim sistemine geçiş sürecinde her ölçekteki müşterile­rimizi destekliyoruz. Tüm makinelerimiz yıllardır Endüstri 4.0 gerekliliklerini yerine getirmek­tedir. Herhangi bir yerleşime sığa­cak şekilde herhangi bir üretim gereksinimi için herhangi tipte sis­temler oluşturmak üzere bunların tümü kombine edilebilir. Bir açık bağlantı yazılımına sahip olan her Bottero ekipmanı çift cam hatları, temperleme fırınları, dikey veya yatay rodaj makineler gibi diğer üçüncü taraf ekipman­lara bağlanabilir. Dahası, Bottero kesim ekipmanları pazarda en yaygın ekipmanlar ol­duğu için, sorunsuz bir şekilde en­tegrasyon sağlamak üzere dünya çapındaki optimizasyon/MES yazı­lım şirketlerinin çoğu bizimle birlik­te çalışarak Bottero makinelerine özel bir protokol geliştirmiştir. Bottero sadece cam kesim ma­kinaları üretmekle kalmaz; Botte­ro’nun geniş ürün gamı şunları da içerir: Lamine cam üretim hatları, stok yönetim sistemleri, dik rodaj maki­neleri, düz ve balık sırtı yatay rodaj hatları, delik delme makineleri ve CNC cam işleme merkezleri. Dünyada üretilen her düz cam plaka, büyük plakalardan özel bo­yutlara kesilmektedir. Bu camların en az % 80’i bir Botte­ro makinesinde kesilmiştir. Camınız henüz bir Bottero ekipma­nını deneyimlemediyse artık bu­nun zamanı gelmiştir!

Bir Yorum Yazın..