Gündem

Serigrafi Baskı Cam

Mimaride cepheyi özel hale getirmek ve tasarımcının kimliğinin ve imzasının projesinde algılanmasını sağlamak, onun özgün fikirleri ve belirleyici detayları ile mümkün kılınabilir. Artık gün geçtikçe cam malzemenin ve sistemlerinin gelişmesiyle ayrı bir alan haline gelmesi, sunulan çeşitlilikle tasarımlarda mimariye sınırsız kimlik ve tanımlamalar kazandırmayı sağlamaktadır.

Cam günümüzde modern mimarinin önemli bir parçasıdır. Camın kullanımı günlük hayatımızın o kadar büyük bir alanını kaplamaktadır ki etrafımızdaki yapılı çevrenin doğal çevreyle bütünleşmesini dahi bu malzemenin sunduğu perspektiften tarif ederiz. Camın bu önemi, mimarların tasarımlarında benzersiz bir yere gelmesine sebep olmuştur.

Mimaride cepheyi özel hale getirmek ve tasarımcının kimliğinin ve imzasının projesinde algılanmasını sağlamak, onun özgün fikirleri ve belirleyici detayları ile mümkün kılınabilir. Artık gün geçtikçe cam malzemenin ve sistemlerinin gelişmesiyle ayrı bir alan haline gelmesi, sunulan çeşitlilikle tasarımlarda mimariye sınırsız kimlik ve tanımlamalar kazandırmayı sağlamaktadır.

Bu gelişmelerden biri de, camın yüzeyinde seramik mürekkepleri kullanılarak geliştirilen modern dijital baskı teknolojileridir. Bunlardan biri olan serigrafi baskılı cam, temperleme yapılan camın yüzeyine bir seramik mürekkep tabakası basılarak yapılan özel bir dekoratif cam türüdür. Serigraf baskı tekniği ile doğrudan cam üzerine grafik tasarımlar veya fotografik görseller uygulamak mümkün haline geliyor. Bu teknik henüz yeni olmakla beraber, son yıllarda aktif bir şekilde başarılı örnekler yapılmaya başlanmıştır.

Bu camın uygulamasına gelecek olursak; serigrafi baskılı camlar için, düz cam paneller işleme konulmadan önce yüzeydeki toz ve kiri temizlemek için yıkanıyor. Daha sonra, seramik frit camın üzerine, tasarım bir tel örgü ile uygulanır. Seramik frit uygulamasından sonra cam bir fırında ısıtılır ve daha sonra tekrar soğutulur. Isıtma işlemi sırasında frit cama kalıcı olarak yapışır ve camın mukavemeti de artar. Böylece seramik baskılı cam güçlendirilmiş dekoratif bir haline gelmiş olur. Estetiği artırmak için cama istenirse farklı renklerde birçok çeşitli desen uygulanabilir. Bu sayede hem cam üzerinde uzun ömürlü dekorasyonlar hem de optik efektlerle sağlanan yeni bir cam cephe anlayışı geliştirilmiş oluyor.

Serigrafi baskılı camlar, ışığın iç mekanlara kontrollü girişinin sağlanmasıyla avantaja dönüşüyor. Sadece içeriye giren ışığın parlaması azalmıyor, aynı zamanda odaya gelen güneş ısısı da azalıyor. Böylece cam, bilgisayarlardan okuma yapmak ve çalışmak için rahat bir ortam sağlıyor ve aynı zamanda doğal ışık iletimine yine sağlamış oluyor.

Serigraf baskı, avantajları ve tasarımda güçlü bir görsel etki yakalaması mümkün olsa da, iyi bir görüntü kalitesi yakalamak için dikkat ve bilgi gerektiren bir tekniktir. Görüntü kalitesini etkileyen temel faktörler vardır. Bunlardan en önemlisi kullanılan elek kalıptaki ipek dokuma sıklığıdır. Özellikle sektörde çok renkli baskılarda dikkatle uygun numaralı bir elek seçilmelidir. Görselin birebir çıkması için kalıp seçiminin yanı sıra; kaliteli boya seçimi ve istenilen rengin elde edilebilmesi, makinenin ince ayarlarının doğru yapabilmesi, kalıbın iyi yıkanması, iyi bir usta gibi birçok faktörün de bu teknikten yararlanmanın bunlara bağlı olmasına da etkili kılıyor.

Günümüzde serigraf baskı tekniği mükemmel yapılsa dahi seçilen görselin kaç renk olduğu, çok tonlu görüntü noktalarının kaçlık olması gerektiği gibi faktörlerinde son derece başarıyla yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra modern serigrafi baskı makinelerinde 8 ve üzeri renkler halen sorun olabilmektedir ve bu da aslında görsel seçiminde sınırlandıran bir faktör oluyor. Günümüz dijital cam baskı tekniğine göre maliyetli, zaman gerektiren bir teknik olsa da sunduğu fırsatlar dolayısıyla zamanla geliştirilecek bir teknik olacağına inanıyorum.

Makale : Nevin GÜNEY TOK

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı