Etkinlikler

Fuarlar

Bir Fuar sayısında merhaba,

Sektörümüzün en önemli fuarına hoş geldiniz. Umarım katılımcılar ve ziyaretçiler için bereketli geçer. Yeni iş bağlantıları yapılır, bilgi alışverişi had safhada olur, yeni tanışmalar gerçekleşir.

Fuarı dolduracaklar için bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyeler sadece Pencere Fuarı için değil ziyaret edeceğiniz diğer fuarlar için aklınızda bulunsun.

1. Rahatınız çok önemli

Günde 10.000 adım üzerine çıkacaksınız. Giydiğiniz ayakkabıyı ona göre seçin. Hava soğuk ta olsa fuar alanı iyi ısıtılıyor. Paltonuzu, şemsiyenizi vestiyere veya nazınız geçecek bir stand varsa onlara bırakınız. Fuarda ihtiyaç duyduğunuzda zorlanmamak için fuar doktorunun, mescidin, tuvaletlerin, konferans salonlarının nerelerde olduğunu fuar haritası üzerinde inceleyin.

2. Günlerinizi iyi planlayın

Planlama her şeyin başı. Fuara neden geldiğinizi düşünün. Ona göre fuar katılımcılarını inceleyin. İlgi alanınıza giren konularda hangi firmaların fuarda yer aldığına bakın. Ziyaret etmek istediğiniz makineciler, hammaddeciler, sarf malzemeciler, toptancılar, vb. hangi hollerde bulunduklarını ve stand numaralarını not edin. Plansız gezdiğiniz fuarda zamanınızı verimli kullanamazsınız. Eğer ekip olarak geldiyseniz ve çok zamanınız yoksa, ziyaret edilecek stantları bölüşün.

3. Randevu alın

Çok kalabalık ve ilgi odağı olacağını düşündüğünüz firmaların yetkililerinden randevu alın, gereksiz yere beklememiş veya sonra uğramayı düşünerek boşuna turlar atmamış olursunuz. Fuar’da gerçekleşecek etkinlikleri, seminerleri inceleyin. Kendinize veya çalışanlarınıza faydalı olacağını düşündüğünüz etkinliklere katılın, gerekli ise önceden kayıt olun.

4. Not alın ve fotoğraf çekin

Hepimiz hafızamıza güvenmek isteriz ama çoğu zaman bizi yarı yolda bırakır. Yanınızda küçük bir not defteri taşıyın. Görüşmelerinizde sonradan hatırlamak istediğiniz önemli konuları not alın. O kadar çok kişi ile görüşecek ve konuşacaksınız ki, fuar sonrası işinize, şehrinize döndüğünüzde hepsi birbirine karışabilir ve hatırlamakta zorlanırsınız. Bol bol fotoğraf çekin. Standların, makinaların, ürünlerin, uygulamaların fotoğraflarını izin isteyerek çekin. Çektiğiniz fotoğraflar döndüğünüzde size ilgilendiğiniz firmalar, makinalar, standlar, yetkililer hakkında çok şey hatırlatacak. Fuara gelemeyen arkadaşlarınız ve çalışanlarınız için de bilgilendirici olacak.

5. Sosyalleşmeye zaman ayırın

Fuarda keşfedecek çok şey olabilir ama insanlarla sohbet etmeye, kendinizden ve firmanızdan bahsetmeye zaman ayırın. Yeni tanıştığınız birisine firmanızı, ne iş yaptığınızı ve kendinizi anlattığınız 60 saniyelik bir konuşma hazırlayın. Ayrıca Facebook, LinkedIn gibi mecralarda Fuar öncesi ve sonrası paylaşımlar yapmayı ihmal etmeyin. Tanıştığınız ve değerli bulduğunuz insanları sosyal medyada da takip edin ve bağlantı kurun.

6. Mola verin

Fuar alanı zaten kalabalık, elektrik yüklü, biraz havasız ve çok gürültülü. Yorulacaksınız, bu nedenle ara sıra şarj olmak için molalar verin. Bu sevdiğiniz ve iyi karşılanacağınızı bildiğiniz standlarda da olabilir, sakin bir kafenin kenar masalarında da.

7. Hamal değilsiniz, gerekmedikçe taşımayın

Fuarlar firmaların ürünlerini ve hizmetlerini tanıttıkları, ayrıcalıklarını ortaya çıkardıkları platformlar. Bu nedenler çok miktarda broşür, katalog, numune ve eşantiyon dağıtılıyor. İnternette bulabileceğiniz hiçbir bilgi, resim, belge vs için bir şey almayın ve taşımayın. Numune almak istiyorsanız fuar sonrası firmanıza kargolamalarını rica edin. Her şeye rağmen ben bir fuar hamalıyım, toplamadan duramam ve ekrandan incelemek bana göre değil diyorsanız, tekerlekli kabin tipi minik bir valiz ile dolaşın ki gereksiz yere yorulmayın. Fuar alanı ağırlık çalışmak için geldiğiniz bir spor salonu değil.

8. Fuarın size verdiklerini iş arkadaşlarınızla paylaşın

Fuar size neler verdi? Anılar eskimeden, fuar dönüşü hemen ekibinizi toplayın ve aldığınız notlarınız, fotoğraflar, biriken kartvizitler, topladığınız broşür, katalog vs ile bir FUAR TOPLANTISI yapın. Bu toplantıda her notun üzerinden geçin ve yapılacak şeyleri kararlaştırın. Fiyat istenecek, numune talep edilecek, fabrika ziyareti yapılacak, davet edilecek, vb. aksiyonları belirleyin.

2020 yılının sektörümüz için verimli, bereketli ve kazasız geçmesi dileklerimle iyi fuarlar dilerim.

Şener UNGAN – Cam Doktoru

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı