GündemProjeler

Ankara Ofis Kulesi’nin Sade ve Çarpıcı Cephe Tasarımına Guardian Glass İmzası

Anmahian Winton Architects ve rggA Mimarlık işbirliği ile tasarlanarak Ankara’nın batısını bağlayan Eskişehir Otoyol aksı üzerinde konumlandırılan Ankara Ofis Kulesi(312 Vista Office Tower), kentsel anlamda önemli bir rol oynuyor. Cephe tasarımında kullanılan Guardian UltraClear® ve Guardian SunGuard® SN 70/37 kaplamalı cam ürünü ile Guardian Glass, yapının kendine has tasarım dilinin cephelerde en sade haliyle yansıtılmasına yardımcı oluyor.

Boston merkezli Anmahian Winton Architects’in tasarladığı, rggA Mimarlık’ın yerel danışmanlığını yürüttüğü Ankara Ofis Kulesi, yakındaki eğitim ve araştırma enstitüleri üzerinde yatırım yapma ve teknopol modeli ile ilgilenen yerli ve yabancı yüksek teknoloji şirketlerine hizmet için tasarlanmış yeni nesil bir ofis binası. Büyük ölçekli yatay ahşap panjur yığınını örten minimal geometrideki cam hacmin yemyeşil bir bahçe içinden yükselmesi ile oluşan ifade basitliği, yapıyı çevresinden ayıran en göze çarpıcı özelliği. Guardian Glass’ın  Guardian UltraClear® ve Guardian SunGuard® SN 70/37 kaplamalı cam ürünleri ile de bu etkileyici tasarım dili, cephede daha da vurgulu bir hal alıyor.

Sade dışavurumu ile dikkatleri üzerine çeken kule, yatay kayıtlara sahip inovatif kaplama sistemi değişken kesiti ile yıl boyunca enerji etkin bir cephe sunuyor. Yüksek performanslı giydirme cephe ile kaplı binada kullanılan Guardian UltraClear™ ve Guardian SunGuard® SN 70/37 kaplamalı cam, çok amaçlı kaplamasıyla yapay ışık için ihtiyacı azaltırken, üstün ısıl yalıtımla birleştirilmiş bir güneş kontrolü sunulmasına yardımcı oluyor. İzleyicinin bakış perspektifine göre cephede farklı desenler sunan yapı, aynı zamanda Chicago Athenaeum tarafından düzenlenen 2018 Uluslararası Mimarlık Ödülleri’nin “En İyi Yüksek Yapı” kategorisinde ödül almaya hak kazanan 100 projeden biri.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı